Betöltés...

Szórványban

Tóth Pál Péter

Magyar és vegyes (magyar-román, román-magyar) családok helyzete Észak-Erdélyben 1942-44. között.


Ár: 1.680 Ft

Raktáron

Püski Kiadó, Budapest
170 x 240 mm, kötött, 272 oldal
Kiadás éve: 1999

Ritkán ugyan, de előfordul, hogy a recenzenst eszi a sárga irigység. A magyarázat roppant egyszerű: Tóth Pál Péternek megadatott az, ami csak keveseknek; elvégezhette egy rendkívül érdekes és értékes adatbázis feldolgozását, s ezzel megjeleníthette a magyar történelem egy nem kevés tanulságot hordozó szegmensét. Az immáron közel fél évszázados történet a második bécsi döntés (1940. aug. 30.) után kezdődött, amikor a visszatért Észak-Erdély számos problémája közül az előtérbe került a szórványban élő magyarság eltűnésének riasztó veszélye. Az asszimiláció fékezése, vagy megállítása új kormányzati politikát is szükségessé tett, s ennek előkészítését és megalapozását szolgálta az a kérdőíves felmérés, amit 1942 elejétől egészen 1944 végéig végeztek. A hatalmas munka során Észak-Erdély 1751 településéből 709-re terjedt ki a felmérés, aminek keretében közel 13 ezer család adatait vették fel.

Az eredetileg még részletesebbre tervezett vizsgálat a háború miatt megszakadt, az elkészült kérdőívek pedig évtizedekig feldolgozatlanul hevertek az Országos Széchényi Könyvtár raktárában. Szerencsés véletlen folytán az anyag 1985-ben ismertté vált, a Szerző pedig 1987-ben hozzákezdett a feldolgozáshoz. Különböző okok miatt a munka nem haladhatott folyamatosan, így az elkészült művet csak több mint egy évtizeddel később vehette kézbe az olvasó.

Tóth Pál Péter vállalkozását történetszociológiai kutatásnak nevezte, ahol a makrostruktúra világa helyett „a történelem mélyrétegeinek meghatározó elemeit, összefüggéseit lehet megismerni, felszínre hozni." Mivel az erdélyi felmérés elemszáma jóval nagyobb volt az akkoriban szokásosnál, sőt a legtöbb mai vizsgálatnál is, a hatalmas adatbázis valóban lehetővé tette a kitűzött cél elérését.

A könyvből valóban átfogó képet kaphatunk a vizsgált falusi társadalmak szinte minden lényeges jellemvonásáról. Jóllehet a könyv jó stílusban, gördülékeny fogalmazásban íródott, mégsem tartozik a könnyű olvasmányok közé. Ez jórészt annak a rengeteg adatnak és információnak a következménye, amit a Szerző beépített a könyvbe. A témával érdemben foglalkozóknak különösen értékes az a több mint 60 oldalas adatbázis, ami a mellékletben kapott helyet. Az pedig végképp nem általánosan elterjedt, hogy a felmérés további feldolgozásához kedvet és tehetséget érzőknek a kódolt anyag - megfelelő feltételek esetén - rendelkezésére áll. Tóth Pál Péter ezúttal is a tőle megszokott magas színvonalat hozta, könyve kétségkívül nagy nyeresége a téma szakirodalmának.

Dövényi Zoltán



Részletes keresés