Betöltés...

népi imádságok


Székely népi imádságok
3.800 Ft   2.500 Ft
-34%
Tánczos Vilmos (válogatta és szerkesztette) / Székely Könyvtár

A Székely Könyvtár sorozat jelen kötete olyan régi népi imádságokat tartalmaz, amelyeket a folklórgyűjtők az elmúlt évtizedekben a Székelyföldön, valamint a székelység köréből kirajzott gyimesi csángók, moldvai székelyes csángók és a bukovinai székelyek körében jegyeztek le, majd jelentettek meg. 

A népi imádság az egyik olyan folklórműfaj, amelynek kapcsán éppen hogy nem a sajátosat, hanem sokkal inkább az egyetemeset kell kiemelnünk: ezek a székely imádságok is szerves módon illeszkednek egy közös magyar, sőt egy közös európai keresztény szellemiségbe, hiszen alapjában véve mind-mind a középkor Európa-szerte egyetemes vallásos világképének lenyomatai. Ezért van az, hogy a „székelynek” minősített imaszövegeknek általában más magyar tájegységeken, illetve más európai népek körében is vannak olyan változatai, amelyek az itt közöltekhez nagyon hasonlítanak. De vannak a kötetben olyan imádságok is, amelyek a Székelyföldön kívül változat nélküliek. Például az Elindula Mária hosszú útra..., amely a fiát kereső anya szenvedését és az anyai kétségbeeséssel azonosuló teljes kozmosz gyászát jeleníti meg, kizárólag a Székelyföldről (Csík, Gyergyó) ismert. Erdélyi Zsuzsanna, a műfaj felfedezője és legjelesebb kutatója ezt az imatípust tartotta a legszebb magyar archaikus népi imádságnak.


Hálaadás - CD melléklettel
3.900 Ft
Sebestyén István

Kedves Olvasó!

Ez a kiadvány a hányattatott sorsú, 1941-ben hazatelepített bukovinai székelyek hálaadó imáit, népénekeit, balladait tartalmazza. A szerző néhány megindító gyermekkori élményét is megosztja az olvasóval. A lemez az új Haza imára hívó harangszavával kezdődik, és a végén is azzal ad hálát a Teremtőnknek...


Kopács, a víz melletti falu
2.500 Ft
Lábadi Károly

Antikvár könyv

A Drávaszögben, a Duna és a Dráva folyók összeszakadásában elterülő vízerek, tavak, nádasok, rétek, lágy hullámzású, szőlősorokkal befuttatott, dombok szabdalta háromszög alakú földterület legdélibb zugában épült fel a halászfalu, Kopács. A víz közelsége évszázadokon keresztül meghatározta a kopácsiak életvitelét: a természetből élés, gyűjtögetés, a halászat, a vadászat legavatottabb ismerői lettek a környéken. A község „víz mellettisége” nemcsak mindennapjainkba szólt bele, hanem népköltészetükre, díszítőművészetükre, egész életükre kitörölhetetlenül erős hatást gyakorolt. Lábadi Károly, a Drávaszög kutatója két évtizedes saját és az elődök gyűjtőmunkájának összegezését végezte el ebben a kötetben...bővebben 


Nyiss kaput, angyal!
1.680 Ft
Moldvai csángó népi imádságok - Archetipikus szimbolizáció és élettér / Tánczos Vilmos

Ez a könyv a moldvai csángók archaikus népi imádságaival kapcsolatos eredményeimet foglalja össze. A könyv végén található imaszövegek a moldvai csángók által megőrzött archaikus imádságok 'típusait' mutatja be. Tánczos Vilmos azon kevesek egyike akik rendszeresen járják, kutatják a csángóföldet. Ez a kötet a moldvai csángók népi imádságainak, hitbeli beszédeinek tárháza, ősi és mégis élő nyelvemlékeink lenyomata.


Korond és környéke
2.990 Ft
Néprajzi írások / István Lajos

Önismeretünk bővítéséhez feltétlenül szükséges a községünkben élő népnek az ismerése és még annál inkább a múltjának a megismerése. ( ... ) Éppen azért próbáltam majdnem az utolsó órákban mindazt papírra tenni, amit idős adatközlők elmondtak és a magam napja is lemenőben, hogy az utánunk jövő néprajzkutatók, múltat megismerni igyekvők forrásanyaga is legyen. Ismerjék meg, hogyan éltek elődeink, hogyan éltünk mi, a nagy átalakulások időszakában. ( ... ) Ezen dolgozatok visszapillantó tükrök, melyekben láthatók elődeink életének, szokásainak egy-egy kis mozzanata, a még élő öregeké is, melynek egy részéből a jövőbeni boldogulás érdekében tanulni is lehet.

 


Aki ezt az imádságot...
3.400 Ft
Élő passiók / Erdélyi Zsuzsanna

A neves folkloristának 1999-ben jelent meg a nagy sikert aratott Hegyet hágék, lőtöt lépék című, apokrif imákat tartalmazó könyvének bővített változata a Kalligram Kiadónál.

A közben Kossuth-díjassá lett szerző újabb kötete, egy korábbi tanulmány mellett, további folklórszövegeket, imákat, imazáradékokat tartalmaz – ezúttal azonban nemcsak a magyar nyelvterületről, hanem egész Európából, 16 kottával és színes képanyaggal illusztrálva.


Angyalok csendítének
5.000 Ft
Archaikus népi imádságok a régi Csíkszékről / Takács György

A kötetben szereplő, bő félezernyi archaikus népi imádságot 1995 tavasza és 2009 ősze között rögzítette a szerző, javarészt a régi Csíkszék területén. Az itt olvasható imaszövegek tehát másfél évtizednyi csodaváró kóborlás eredményeként gyűltek és rengeteg töprengés árán rendeződtek össze. A szélesebb körben ismert pénteki, esti, hajnali imák mellett ritkább „típusok”: a Szűzanya álmáról szóló, a Szent Fiát kereső Mária alakját bemutató, a Páduai Szt. Antal mennyei útját leíró, a csíki angyalozás emlékét őrző, a jó halál elnyeréséért és a haldoklók „megkerítésekor” mondott imádságok, valamint hosszú, kánoni és apokrif elemekből építkező imafüzérek is szerepelnek közöttük.

 


Csinódi népköltészet
3.800 Ft
Az Úz-völgyi csángók folklórhagyománya / Magyar Zoltán / Magyar Népköltészet Tára

A már Orbán Balázs és Becze Antal által is nagy számban említett Úz-völgyi földrajzi nevek is jelzik, hogy noha a 20. századig lakatlan maradt e vidék, mégis része volt a kászoni táji tudatnak. A szájhagyomány szerint az első gyimesi csángók 1910 körül települtek ide, Csinód benépesülése csak az 1930-as évekre tehető. Az Úz-völgyi csángó településeken az 1960-ásévek derekán éltek a legtöbben (mintegy 450 fő), mára mindössze 300 lélek lakja a kistájat alkotó községeket. A kötet anyaga a három havasi telepen - Csinód, Egerszék, Lesőd - egy évtizeden keresztül folytatott folklorisztikai kutatómunka eredménye. 



Részletes keresés