Betöltés...

népi építészet


Kalotaszeg népi építészete
3.900 Ft
Furu Árpád

Kalotaszeg a népi építészet terén is valami sajátosat produkál – a XX. század első évtizedeiben, amikor a Kárpát-medence más térségei már igyekeznek a hagyományostól, a parasztitól eltérő mintákat, a városok elővárosai kisegzisztenciáinak polgári-pallér építészetét követni, itt egy új, mondhatnánk hangsúlyozottan népi építészet alakul ki. Egy olyan, amelyik befogad és ugyanakkor példákat szolgáltat. A magyar szecesszió Lechner Ödön nevével fémjelezhető első nemzedéke a népművészetből elsősorban díszítőmotívumokat vett át, melyeket főleg Huszka József székelyföldi búvárkodásából ismertek meg. A későbbiekben a gödöllőiek éppen úgy, mint Kós Károly és köre, az „erdélyi fiatalok”, Kalotaszegről transzponálták immár nemcsak a népművészeti, de a népi építészeti formákat is.


Udvarhelyszék népi építészete
3.900 Ft
Furu Árpád

„És éppen ezen véghatárainkon fekvő legérdekesebb terület, a szép Székely föld az, mely legkevésbbé van ismerve, melyről önmagunk is legkevesebbet tudunk. Égető szükséggé vált tehát annak felkutatása és ismertetése” – e sorok Orbán Balázs Székelyföld leírása című, nagy hatású munkájának 1868-ban, Lengyelfalván írt bevezetőjéből származnak. Az égető szükséget a népi építészet terén még ma, majd másfélszáz évvel később is érezzük. Mert nem létezik egyetlen olyan tudományos igényű mű sem, mely összefoglalná a népi építészetét ennek az „ország az országban” vidéknek, vagy akár az olyan kisebb területeknek, mint a székek. Ezért fontos, hogy kisebb és sokszor nagyon lényeges és alapos rész-feldolgozások után elkészült ez a kötet – Udvarhelyszék népi építészete...bővebben


77 magyar népi játék
5.990 Ft
Beke Mari

A hetes mágikus szám, szinte minden mesében szerepel - de a hetvenhét kétszeresen is az! A sárkánynak sokszor van hét feje (ebben a könyvben is szerepel egy sárkány, de ne ijedjetek meg, ő nem hétfejű, inkább százlábú). Illyés Gyula sem véletlenül fűzött egybe 77 magyar népmesét: el akarta varázsolni olvasóit. Ennek a könyvnek is ez a célja: a varázslat, csak épp Beke Mari módra...


Örökített székelykapu
1.580 Ft
Gagyi József

A kötetben a hagyományosról és hagyományról, örökségről és örökségesítésről, az állandóról és változóról van szó egy település - Máréfalva - és egy közösség életében.


Száz fénykép - száz népi műemlék
2.300 Ft
Sisa Béla

A kétnyelvű - magyar és német - kötet a magyar nyelvterületen készült 100 fekete-fehér fényképet ad közre népi és szakrális épületekről, malmokról, fejfákról.


Felföldi fa harangházak
3.990 Ft   1.995 Ft
-50%
Dr. Kovács József

Könyvünk a palócság széles elterjedési területének és az ettől északra fekvő vidékek (Felvidék és az Északi-középhegység) speciálisan fából készített harangtartó építményei közül a jelesebb haranglábakat és harangtornyokat, összefoglaló néven: a fa harangházakat mutatja be sok, mintegy 150 színes képpel és tárgyalja az építészet nyelvén, de közérthetően, a sajátos típusjegyek sorrendjében az egyszerűbbektől a bonyolultabbak felé haladva. Az egyes építménytípusokat térbeli vázrajzok, a jelentősebb alkotásokat alaprajzi vázlatok is szemléltetik.


Népi műemlékek a Balaton körül
2.990 Ft
Sisa Béla / A Szent Korona öröksége

A Balaton és környéke különleges hangulatú táj, amelynek hatása alatt az itt élő emberek csodálatos lakókörnyezetet hoztak létre maguknak. Sisa Béla Ybl-díjas építész a régi műemlékes iskola tagjaként számos népi műemlék helyreállításának tervezője és felügyelője volt az Országos Műemléki Felügyelőségnél. Az ő szakavatott tolmácsolásában dolgoztuk fel e balatoni táj legszebb helyreállított népi műemlékeit. Biztosak vagyunk abban, hogy ha ezt a szép körutat valaki végigjárja, egy különleges, letűnt világ részesévé válik. 

 


A Felső-Tiszavidék népi építészete
2.900 Ft
Gilyén Nándor - Mendele Ferenc - Tóth János

Antikvár könyv

E könyv célja, hogy bemutassa e vidék gazdag, de egyre pusztuló építészetén kiváló értékeit. Ezenkívül megismertet az itt általános településszerkezettel, a lakóház fejlődésével és elrendezésével, a gazdasági épületek jellemzőivel, a malmokkal és egyéb épületekkel és végül ismerteti a Sóstó-i Szabadtéri Falumúzeum tervét. A magyar műemlékvédelem mindent elkövet, hogy a Felső-Tiszavidék faépítészetének néhány kiváló értékét megmentse a jövő számára, ez azonban csak elenyésző része e vidék építészetének. A könyv legnagyobb jelentősége abban rejlik, hogy e pusztuló kultúra feldolgozásával a feledés ellen szellemi védelmet nyújt.



Részletes keresés