Betöltés...

zsidók


Úton
3.800 Ft
Erdélyi zsidó társadalom- és nemzetépítési kísérletek / Gidó Attila (összeállította) / Források a romániai magyarság történetéhez

1918-ban egy sokak által utópiának vélt eszme hívei az erélyi zsidó társadalom megszervezésének alapját fektették le. Létrejött az Erdélyi Zsidó Nemzeti Szövetség, mely a zsidóságot nemzetként határozta meg. A többségében magyar anyanyelvű és magyar kultúrájú erdélyi zsidóságon belül mély törésvonalak keletkeztek. 


A komáromi zsidók múltja és jelene
1.300 Ft
Dr. Raab Ferenc

Komáromban egykoron jelentős számú zsidó közösség élt. Ma már csak a pusztuló temetőkkel, az átalakított templomokkal találkozni, és egy igen jelentéktelen számú közösséggel, ami mára megmaradt a helyi zsidóságból. A kötet az egykor volt komáromi zsidóságnak próbál emléket állítani.


Velünk éltek
2.200 Ft
A nagymegyeri zsidóság története / Varga László

E kiváló helytörténeti munka összefoglalja a nagymegyeri zsidóság mindennapjait a kezdetektől a közösség megszűnéséig. A könyv további fejezeteiben Weisz Jehosua személyes sorsával ismerkedhetünk meg, mely Nagymegyerről indul, és az akkor alakuló Izraelben folyatódik. A mű alapja egy oktatási programnak is.


A nemlétezők lázadása
1.950 Ft
Zárványok és szórványok II. / Szilágyi Aladár / Etnosz riportsorozat

Ötödik esztendeje rója Szilágyi Aladár a maga Etnosz-portyáknak nevezett riportútjaival Románia tájait, hogy másod-, harmadmagával képekben is megörökítve mutassa be, megyéről-megyére, faluról-falura járva azt a tarka világot, amit az országban élő nemzeti kisebbségek jelentenek. Az újra kötetbe gyűlő riportok - követve a 2006-ban A Klisszura titkai címmel megjelent első gyűjteményt - is különböző etnikai kisvilágokba kalaluzolják el az olvasót, egyazon, magát egységes nemzetállamnak valló, időközben a nyelvek és kultúrák sokszínűségét jelentő Európai Unió tagjává vált országban. Pedig mekkora különbségeket, megannyi érdekes másságot tapasztalni, mennyi megőrzésre, de még inkább utolsó pillanatban történő megmentésre érdemes kincset találni...bővebben


 


Mozaikok a komáromi zsidóság történetéből
4.800 Ft
dr. Paszternak András és Paszternak Tamás (szerk.)

A komáromi zsidóság a széles régióban az egyik legrégebben letelepedett közösség. A több évszázados múlt, a 221 éves hitközség teljes történetének nagy része a mai napig feldolgozatlan. E könyv arra vállalkozik, hogy bemutassa mindazt, amit eddig a közösség történetéből sikerült összegyűjtenünk, dokumentumok másolatát, eredeti forrásokat, zsinagógáinkat, temetőinket és a hitközségi élet alapvető intézményeit. A bemutatás mellett kiemelt szerep jut az emberi sorsoknak, a Holokauszt túlélők és a vészkorszak után született komáromi zsidó emberek mesélték el életüket, felidézve a városhoz kötődő emlékeiket.


Zsidókérdés
2.500 Ft
Bibó István munkái 8. / Bibó István / Bibó István munkái - Centenáriumi sorozat

Bibó kötetünkben közölt zsidó tárgyú munkái közül a Zsidókérdés azzal emelkedik ki világviszonylatban is a hasonló témában íródott, hatalmas tömegű anyagból, hogy nem a kemény antiszemiták állnak érdeklődése középpontjában...


Zsidó hagyományok Galántán és környékén
3.900 Ft
Hrábcsek-Noszek Magdaléna

„És kezdetben teremtette az Örökkévaló…” (Mózes első könyve, első fejezet, első vers) Teremtette a világot. A rendet. Az embert. A Törvényt. A hagyományt. Teremtette Galántát és Galántán a zsidó asszonyokat és édesapákat. Gyermekeket és unokákat. Teremtette a vőlegény hangját és a menyasszony hangját, a szombat kacagását és a temető csöndjét. Teremtette a zsidó–magyar együttélést és a zsidó–magyar különválást. Teremtette a nemzeti törvényeket és a zsidó törvényeket. „A többi néma csend…”...bővebben


Izraeli könyvtárakban
5.900 Ft
Két bibliográfia / Féder Zoltán

Féder Zoltán első könyve az „Izraeli könyvtárakban” címet kapta. Két bibliográfiáról van szó benne, az Izraelben, valamint az egykori Palesztinában megjelenő magyar nyelvű művekkel foglalkozik. A szerző az első magyar nyelvű kiadvány megjelenési dátumát tekintette kezdő időhatárnak. A mű a Duna-Palesztina Egyesület alapszabálya, amely Jeruzsálemben jelent meg 1928-ban.

A második bibliográfia a Kárpát-medence régióiban élt zsidó közösségek történelméről szóló munkákat foglalja magában...bővebben

korunk.org

ujkelet.live


A zsidók története Sopronban a legrégebbi időktől a mai napig
4.000 Ft
Dr. Pollák Miksa

Hasonmás kiadás – Budapest, 1896.

Pollák Miksa. – Budapest : [Franklin-Társulat Ny.], 1896. 1877-ben két pártra szakad a zsidó közösség, nem tudtak megegyezni abban, hogy a frigyszekrény előtt vagy a templom közepén legyen az almemor. Eleinte a Hal téren bérelt lakás volt a zsinagóga, a Fekete sas térre, onnan pedig az Új utcába költöztek. 1891-ben a megosztottá vált zsidó közösség, amelyben létrejött az ortodox, vagyis az “igazhitűek” pártja, megépítették zsinagógájukat a Papréten. 


120 éves a Menház 1896-2016
2.400 Ft
120 rokov Útulku 1896-2016 / Paszternák Tamás - dr. Paszternák András (szerk.)

Jelentős jubileumhoz érkezett a komáromi zsidóság utolsó, szimbolikus épülete, az 1896. október 11-én átadott Menház. A millennium évében, a helyi zsidó közösség virágkorában adták át Komárom központjában az épületet. A zsidó hagyományban sokszor mondjuk, hogy Bis 120!, egymásnak azt kívánjuk, hogy 120 évig éljünk. A Menház megélte ezt a kort...bővebben


Pozsonyi zsidó mesék
3.990 Ft
Viera Kamenická / Pozsonyi mesék

Nem messze a Zsidó utcától születtem, és sok gyerekkori élményem ezzel az utcával és környékével kapcsolatos. A sors iróniája, hogy első munkahelyemen a Halpiac téri neológ zsinagóga lerombolásának fénykép-dokumentálása volt a feladatom. Az arra járó szemlélődők voltak a társaim, akik közül sokan velem együtt sírtak. Amiként eltűnt a Zsidó utca, szétszóródtak utolsó lakói, velük együtt eltűnt a hagyományos zsidó kultúra nagy szelete is. Ennek a hagyománynak voltak részei a mesék. A zsidó mesék több ezer év tapasztalatát rögzítik, alapeszméjük a hit, az együvé tartozás, az igazságosság, a kitartás és a műveltség eszménye. Szerény könyvecskénk ezekből a mesékből kínál ízelítőt.


Vallomás a székely szombatosok perében
900 Ft
Kovács András

Évszázados tényekről szól benne az utolsó tanú, aki még vallomást tehetett a székely zsidózók perében. Egy olyan népi szellemi áramlat tragédiás történetét beszéli el a szerző a belső láttatás, a személyes részvétel és az átélt tragédia hangján, amelynek titkát sokan és sokféleképpen próbálták megközelíteni – hogy csak Kemény Zsigmondot, Móriczot vagy Bözödi Györgyöt említsük –, a székely szombatosok történetét.


Az újrakezdés receptjei
6.990 Ft
Erdélyi zsidó történetek életről, éhségről és reménységről / Király Kinga Júlia

Éhség és sóvárgás, kóser és tréfli, holokauszt és újrakezdés. Ezek a gondolatok indították el a szerzőt 2015-ben, hogy megírjon egy erdélyi zsidó receptes könyvet, amiben a közösség háború előtti szokásaira, a koncentrációs táborokban tapasztalt éhezésre, aztán a kommunizmus csajkarendszerében megélt ínségre, a kényszerű tréfliségre egyaránt rá lehetett kérdezni. 
Szándékából nyilvánvalóan kitűnik, hogy látni és láttatni akarta, mi maradt az észak-erdélyi kóser háztartásokból, az étkezési szokásokból, s ezek mennyiben járultak hozzá eszközként a megmaradáshoz, az élet kiteljesítéséhez. Hogy erre választ kapjon, holokauszt túlélőkkel interjúzott, hiszen ha valakik, ők még emlékezhetnek a háború előtti ízekre, a vidékenként eltérő praktikákra, a családi receptúrákra, ahogyan emlékeznek a pusztító éhségre és az ízek utáni sóvárgásra is. 
A beszélgetések során egyértelművé vált, hogy a megkérdezettek emlékei a szerző emlékeivé is válnak, így lett a sok száz órás beszélgetésekből egy közös emlékkönyv, amely szépirodalom, de egyben kordokumentum is.



Részletes keresés