Betöltés...

Csángóföld


"Ninc ki gondot üszeljen ránk…”
4.990 Ft
Néprajzi tanulmányok, dolgozatok a moldvai magyarok hagyományos műveltségéről / Halász Péter / Dissertationes Ethnographicæ Transylvanicæ

Halász Péter (Budapest, 1939) 1966 óta foglalkozik a moldvai magyarok történelmével és néprajzával. Kutatásaiban Domokos Pál Péter tanítványának vallja magár, akihez szoros baráti kapcsolat fűzte. Az 1960-as években a Magyar Néprajzi Atlasz anyagához gyűjtött a csángók között, később folyamatosan, csaknem minden nyári szabadságát Moldvában töltötte, ahol elsősorban a helyneveket, a gyűjtögetés, a gazdálkodás, az állattartás, a naptári évhez kötődő népszokások, az építkezés és a hiedelemvilág ismeretanyagát kutatta, illetve kutatja. Egyes fontos témák feltárása egyedül  az ő nevéhez kapcsolódik. Kutatómunkája során előnyben részesíti a monografikus gyűjtéseket, a feltáró és leíró módszert, mind a tematikus kutatás, mind a jelenségek földrajzi elterjedtségének vizsgálata esetén.


101 vers és ének a moldvai magyarokról
3.100 Ft
Mirk László (válogatta) / 101-111-123 versek

A moldvai magyarokról szóló versek gyűjteményét azzal a szándékkal adjuk az olvasó kezébe, hogy megnyugtató választ adjon az egyik csángó költőnk (Duma-István András) felvetésére: "Magyar költők hol vótatok,/Rólunk semmit se tudtak,/ Mi tőletek elmaradtunk, /Elfelejtve meghaltunk" (Árváknak) . Ez egyszerre vád és panasz, de van benne némi igazság, valljuk be. Mert bár helytálló az, hogy Csokonaitól Fazekas Mihályon és Arany Jánoson át – hogy csak a régebbi korok szerzőit említsük –, a hozzánk közelebbi századokban több tucatnyi költőnk fordult megkapó együttérzéssel, szeretettel, megértéssel a Kárpátokon túl élő nehéz sorsú, megpróbáltatásokat megélt testvéreink felé, de verseik csak búvópatakként húzódtak meg irodalmunk mezsgyéjén. 


A moldvai csángók
2.980 Ft
Veszélyeztett örökség – Veszélyeztett kultúrák / Diószegi László (szerk.)

A kötetben közöllt tanulmányok 2005. április 14–15-én Budapesten, valamint 2006. június 1–2-án Bákóban és Pusztinán a Teleki László Alapítvány által megrendezett Veszélyeztett örökség, veszélyeztett kultúrák – A moldvai Csángók című nemzetközi tudományos konferencián hangzottak el.


A moldvai csángók népi vallásosságának imagisztikus rítusai
3.900 Ft
Peti Lehel

E könyv a moldvai csángók vallásos mentalitásáról, a transzcendenciával való élénk kapcsolattartást lehetővé tevő élményeikről és rítusaikról szól: mediátori gyakorlatok és transztechnikák egyéni ás közösségileg kodifikált formáiról, népi vallási specialistákról, valamint a sorsukkal való küzdelmüket a vallás segítségével megvívó hétköznapi emberekről.


A moldvai magyar tájnyelv szótára (I-II. kötet)
11.990 Ft
I/1. Moldvai magyar - közmagyar rész A-K, I/2. Moldvai magyar - közmagyar rész L-ZS, II. Közmagyar - moldvai magyar rész A-ZS / Péntek János (szerk.)

A moldvai magyar tájnyelv szótára jórészt abból a nyelvi anyagból készült, amelyet kiterjedt nyelvföldrajzi kutatásaik során a kolozsvári nyelvészek és néprajzkutatók jegyeztek le a század közepén. Az 1949–1962 közötti gyűjtések tetemes nyelvi anyaga közben egyre gyarapodott az újabb kutatásokkal és publikációkkal, egyre több lett a tanszéki archívumban őrzött cédula és szöveg...


A moldvai magyar tájnyelv szótára (I/1. kötet)
5.990 Ft
I/1. Moldvai magyar - közmagyar rész A-K / Péntek János (szerk.)

A moldvai magyar tájnyelv szótára jórészt abból a nyelvi anyagból készült, amelyet kiterjedt nyelvföldrajzi kutatásaik során a kolozsvári nyelvészek és néprajzkutatók jegyeztek le a század közepén. Az 1949–1962 közötti gyűjtések tetemes nyelvi anyaga közben egyre gyarapodott az újabb kutatásokkal és publikációkkal, egyre több lett a tanszéki archívumban őrzött cédula és szöveg...bővebben


A moldvai magyar tájnyelv szótára (I/2-II. kötet)
7.990 Ft
I/2. Moldvai magyar - közmagyar rész L-ZS, II. Közmagyar - moldvai magyar rész A-ZS / Péntek János (szerk.)

A moldvai magyar tájnyelv szótára jórészt abból a nyelvi anyagból készült, amelyet kiterjedt nyelvföldrajzi kutatásaik során a kolozsvári nyelvészek és néprajzkutatók jegyeztek le a század közepén. Az 1949–1962 közötti gyűjtések tetemes nyelvi anyaga közben egyre gyarapodott az újabb kutatásokkal és publikációkkal, egyre több lett a tanszéki archívumban őrzött cédula és szöveg...


Asszimiláció vagy kivándorlás?
3.675 Ft
Források a moldvai magyar etnikai csoport, a csángók modern kori történelmének tanulmányozásához (1860–1989) / Vincze Gábor (szerk.)

Ezzel a forráskiadvánnyal a moldvai csángók modern kori történelmének megismeréséhez szeretnénk segítséget nyújtani. Az elmúlt másfél évtizedben ugyanis megélénkült az érdeklődés a Kárpátoktól keletre lévő magyar etnikai csoport, a moldvai csángók sorsa iránt. Úgy véltem azonban, hogy a jelenlegi problémáinkat csak akkor lehet igazán megérteni, ha megismerjük a közelmúltunkat, az elmúlt jó egy évszázad történéseit. (Vincze Gábor)


Bokrétába kötögetem vala
2.290 Ft
A moldvai magyarok néprajzához / Halász Péter / Örökség sorozat

A szerző kötetében csángó tárgyú tanulmányait gyűjtötte össze. Halász Péter írásai részletező megfigyelésen, alapos terepmunkán nyugszanak. Nem elégszik meg az archaikus jegyzetek leírásával, hanem változásukban követi őket. Szemléletér áthatja az együtt élő népek közös múltjának, műveltségi kapcsolatainak értelmezése. Tanulmányain átüt a személye elkötelezettség, leírásai élvezetesek és tanulságosak lesznek az érdeklődő olvasó számára....


Csángómagyar daloskönyv
8.000 Ft
Moldva 1972-1988 - Hasonmás kiadás hangzó DVD-ROM melléklettel / Seres András - Szabó Csaba

A Csángómagyar daloskönyvre két évtizede vár a szakma és a moldvai magyarság dalai iránt érdeklődő közönség. A rendszerváltás után két erdélyi kutató, Seres András és Szabó Csaba munkájaként jelent meg a Csángómagyar daloskönyv című monumentális kötet, amely 390 moldvai magyar népdalt tartalmaz. A dallamok többségét Seres András gyűjtötte 1972 és 1988 között, az akkori Románia igen nehéz gyűjtési körülményei ellenére...bővebben


Csángómagyar falvak
3.900 Ft
Moldvai magyar vonatkozású települések történeti tára. I. kötet. A–G-ig. / Gazda László

A 250 települést bemutató mű első kötetében 94 településről esik szó. A földrajzi behatárolás és jellemzés után nagyjából időrendben következnek az adatok, melyek kiterjednek a település korai okleveles említéseire, a lélekszám, a nemzetiségi és vallási viszonyokra, a foglalkozási tagolódásra, megélhetési lehetőségekre, olykor nyelvjárási jellegzetességekre is. A feldolgozott terület nem a szoros, hanem a tágabb értelemben vett Moldvát öleli föl. Benne vannak azok az észak-moldvai egykor volt magyar falvak is, amelyeket a 18. század végétől az első világháborúig Bukovina területén tartottunk számon, és Moldva városai is, Aknavásártól Bákóig. Eddig senki nem csinált még ilyen áttekintést, pedig másfélszáz éve érlelődik rá az igény. A 2007-ben elhunyt Szerző és Tánczos Vilmos fotóival.


Csángómagyar falvak
2.900 Ft
Moldvai magyar vonatkozású települések történeti tára. - II. kötet H-P-ig / Gazda László

A 250 települést bemutató mű második kötetében a szerző 91 moldvai magyar vonatkozású település történeti tárát mutatja be. A földrajzi behatárolás és jellemzés után nagyjából időrendben következnek az adatok, melyek kiterjednek a település korai okleveles említéseire, a lélekszám, a nemzetiségi és vallási viszonyokra, a foglalkozási tagolódásra, megélhetési lehetőségekre, olykor nyelvjárási jellegzetességekre is. A feldolgozott terület nem a szoros, hanem a tágabb értelemben vett Moldvát öleli föl. Benne vannak azok az észak-moldvai egykor volt magyar falvak is, amelyeket a 18. század végétől az első világháborúig Bukovina területén tartottunk számon, és Moldva városai is, Aknavásártól Bákóig. Eddig senki nem csinált még ilyen áttekintést, pedig másfélszáz éve érlelődik rá az igény. A 2007-ben elhunyt Szerző és Tánczos Vilmos fotóival. 


Csángósors
1.850 Ft
Moldvai csángók a változó időkben / Pozsony Ferenc (szerk.)

A fotómelléklettel kiegészített tanulmánygyűjtemény olyan kérdéseket jár körül, mint a csángósors a II. világháború után, a moldvai csángók és magyar táncházasok érintkezései, a moldvai csángómagyar verses népköltészet vízrajza, templombúcsúk Moldvában vagy erkölcsi értékrend és társadalmi kontroll néhány moldvai csángó faluban.


Egy asszon, két asszon
1.500 Ft
Kóka Rozália

Hosszú évek óta melengetem szívemben ennek a kötetecskének a tervét. Huszonnégy esztendeje, hogy elődje, az Egy asszon két vétkecskéje című könyvem először megjelent. Az abban megírt, számomra oly kedves, szomorú és vidám történetek műsoraim állandó szereplői” lettek, az olvasók tetszését is elnyerték. Félig tréfásan, félig komolyan, újra és újra felvetődött bennem is, másokban is, hogy meg kellene írnom a férfiak „vétkecskéit” is. Meg is ígértem könnyelműen kiadóknak is, olvasóknak is, de amint hozzáfogtam a munkához, mindjárt kiderült, hogy tévúton járok. A „vétkecskéket” is, a vétkeket is együtt követik el az asszonyok és a férfiak. Nem is beszélve a szerelemről, Isten ajándékáról, mely mióta a világ világ, munkál az emberek életében. Nő és férfi egyaránt kelletik hozzá. A gyönyörű, a boldogító varázslat egyeseket egy életen át elkísér, mások egy életen át keresik, többnyire hiába. A szerelemben csak a szerepek különböznek a férfi és a nő között. Nemünktől függetlenül, a szerelem áldását elnyerve, egyaránt lehetünk határtalanul boldogok és végtelenül boldogtalanok, erősekké és kiszolgáltatottá válhatunk általa. Nincs hatalmunk felette!


Életem jelentékenyebb napjai
2.500 Ft
Fóris István / Barcasági könyvek

Fóris István feljegyzései a barcasági közelmúltba csábítanak – a történelem szempontjából a huszadik század első fele szinte a tegnap volt –, abba a hátországba, mélyebb rétegbe, amelyről csak a közvetlen átélők tudnak hiteles részleteket elmondani, a volt valóságát megjeleníteni. A naplónak van stílusa, erényei lekötnek. Nyelve érzékletes, erőteljes. Több egy puszta néprajzi adatsornál, faluképnél, szociográfiai felvételnél. Idillnek, nosztalgiás falukép gyanánt végképp használhatatlan. Forrásértékű munka. A töredékek sejteni engedik, mi veszett oda, mit semmisített meg a feljegyzések gazdája utólag, mit emésztett meg a könyörtelen idő és az utókor közönye. Fóris István 1886–1950. (Sebestyén Mihály)


Elindula boldogságos szép Szűz Mária...
5.990 Ft
Ráolvasók a régi Csíkszékről / Takács György (gyűjtötte) / Fontes Ethnologiae Hungaricae

Takács György kötetében mintegy négyszáz ráolvasást közöl, amelyeket 1995 februárja és 2008 novembere között gyűjtött a csíki, gyergyói és kászoni székelyek, valamint a gyimesi, hárompataki és Úz menti csángók körében, jórészt tehát a hajdani Csíkszék, a későbbi Csík vármegye területén. A modern gyűjtési technikákkal rögzített hanganyag a nyelvjárási sajátságokat tükröző lejegyzésben, a szövegek elhangzásának körülményeivel, a kísérő gesztusok, cselekmények pontos leírásával kerül bemutatásra...bővebben


Én országom, Moldova
1.600 Ft
Duma-István András

Duma-István András csángó költő versei. A szerző a csángó magyar közösségi élet egyik meghatározó személyisége, aki következetesen, kétségbeesetten harcol a csángók magyarságának megmaradásáért...bővebben


Idegen fődre siettem...
3.790 Ft
Moldvai csángók Baranyában / Laczkó Mihály

A II. világháború után 219 moldvai csángónak sikerült Magyarországra költöznie. A Magyarországra települt moldvai csángó családok számára nem volt zökkenőmentes az új társadalmi és kulturális környezethez való alkalmazkodás, a beilleszkedést pedig nehezítette a honvágy és az otthonmaradt rokonok hiánya. A kötetünkben közölt gajcsána-magyarfalusi, lábnyiki, lészpedi, klézsei, pokolpataki és pusztinai csángók elbeszélései a kitelepülés személyes történeteit őrzik, s egyéni olvasataikkal pótolhatatlan forrásként szolgálnak a moldvai csángók történelmének mélyebb megismeréséhez.


Így beszélték Farkasok patakán
3.150 Ft
Magyar Zoltán

A gyimesi csángók hiedelemvilága, a világról alkotott képe és népköltészeti hagyományaik bontakoznak ki a gyimesfelsőloki Tankó Fülöp Gyugyu történeteit olvasva. Egyike ő a Gyimesek legeredetibb népi egyéniségeinek, a Népművészet Mestere, akinek mondái, adomái és igaztörténetei elvarázsolnak a gyimesi tájnyelv ízességével.


Keleti magyarok nyomában
2.400 Ft
Regényes útirajz / Ignácz Rózsa

Az útleírás szerzőze Ignácz Rózsa (1909-1979) írónő és színművésznő, akinek szívügye volt a Kárpátokon túlra szakadt magyarság sorsa. E kötet 1938-as és 1939-es moldovai, bukaresti, konstancai és bukovinai utazásainak naplója. Így ír előszavában: "Vajon tudjuk-e szétszórt fajtánk nagy perében áldozatos munkára ítélni önmagunkat, vagy megvárjuk, hogy a történelem vesztesnek ítéljen, s tőlünk örökre elszakadjanak?"



Részletes keresés