Az 1925. január 1-jén született Szerző a székelyföldi Csíkrákosról indult el, hogy eljusson a világ legnagyobb zenei konferenciáira, hogy olyan népzene-kutató-zeneszerző váljék belőle, aki nemcsak mondja, hogy Kodály-tanítvány, hanem az is, és nemcsak tanítvány, hanem méltó utód is!
És ki hitte volna: remek elbeszélő! Letehetlenül izgalmas könyvet tartunk a kezünkben, a Prima Primissima Díjas és Széchenyi Díjas Sárosi Bálint újabb nagyszerű, és nyugodtan kijelenthetjük: a legesleghitelesebb olvasmánnyal ajándékozott meg minket!
Ez a könyv nemcsak szakmai életútjáról ad személyes hitelű képet, hanem egy korról és egy sorsról is. A kötet lapjain a Csíki-medence természetközeli gazdálkodásának hétköznapi színessége ugyanolyan elevenséggel jelenik meg, mint a legtekintélyesebb tudományos konferenciák esetenként fennkölt szürkesége, az igazi örömet kínáló hazai és messzi világok gyűjtőútjainak kalandjai. Mindeközben megismerhetjük azokat a nem kevés érzelemmel, olykor igazi szellemi indulatokkal telített vitákat, amelyeket Sárosi Bálint a Kodály útmutatása jegyében kialakított népzenefoglalása jegyében folytatott. A maga közvetlen természetességével, egyszerre szerény és a maga értékeit pontosan látó öntudattal megírt történet ez, névtelen és nagynevű hősökkel, példaképként avagy elrettentésül szolgáló emberekkel, humorral, szarkazmussal, és ha kell, öniróniával, elragadó elbeszélő kedéllyel – letehetetlenül.