A Németországban, Ausztriában, Magyarországon és Romániában élő dunai svábok hatvan éve találkoznak minden évben Altöttingban a fogadalmi zarándoklaton. Így teljesítik a fogadalmat, amit Wendelin Gruber jezsuita atya (1914-2002) a táborlakókkal együtt tett a jugoszláviai gakovai (gádori) megsemmisítő-táborban 1946. március 24-én, Gyümölcsoltó Boldogasszony előestéjén. Így mondanak köszönetet Istennek és az Istenanyának, hogy az akkori Jugoszláviában véget ért a haláltáborok időszaka, és hogy ők, hozzátartozók és elődeik azt túlélték. Ugyanakkor megemlékeznek arról a több mint 85 ezer dunai svábról, akik ezekben a táborokban, illetve a második világháború következtében vesztették életüket, és békéért imádkoznak a világ számára.
Gruber atyát 1947-ben letartóztatták, majd 1948-ban mint a Vatikán állítólagos kémjét 14 év börtönre ítélték. Kondrad Adenauer kancellár közbeavatkozására 1955 karácsonyán kiszabadult, és 1956. január 1-jén Németországba utazhatott. Szívügye volt, hogy mindig ott legyen , ahol leginkább szükség van rá. Nyolc évig volt Brazíliában és Paraguayban lelkipásztor, majd Temesváron és Zágrábban szolgált haláláig.
Az atya naplószerűen rögzítette élményeit. A kihallgatások során elvették feljegyzéseit, de azokat kiszabadulása után emlékezetből újból leírta. Műve először az 1970-es években jelent meg Brazíliában portugál nyelven, 1976-ban pedig németül, 1988-ban angolul, 2010-ben horvátul. Magyarul pedig ez az 2019-es kiadás ismerteti meg olvasóit Tito rémuralmával.